OPIS:
KSIĄŻKA:
"Podpalaczkę" S. Kinga zapakowałam razem z innymi rzeczami do walizki wyjeżdżając na szkolenie z firmy, w której pracuję. Prawdę mówiąc nie wiedziałam czy będę miała czas na to aby ją przeczytać, ale okazało się, że te cztery dni delegacji w zupełności na to wystarczą. Gdy koleżanki w czasie wolnym zaliczały kolejne sklepy i supermarkety, ja - wniebowzięta w ciszy i spokoju w pokoju hotelowym pogrążałam się w świecie małej dziewczynki z niezwykłymi zdolnościami - "podpalaczki".
W książce poznajemy niezwykłą rodzinę: Andy'ego, jego żonę Vicky i ich córeczkę Charlie - każdego z nich obdarzonego niezwykłymi zdolnościami. O ile Andy i jego żona "nabyli" swoje zdolności w ramach eksperymentu naukowego przeprowadzonego w czasie ich studiów na uniwersytecie, o tyle ich córeczka urodziła się z wrodzoną już zdolnością rozniecania ognia siłą umysłu.
"Rozniecanie ognia" brzmi dosyć niewinnie, ale tak naprawdę dziewczynka dysponuje mocą tak ogromną, że nawet ją to przeraża.
Co gorsze, nie zawsze udaje jej się nad tą mocą panować, w wyniku czego dochodzi czasami do tego, że używa swoich zdolności nawet na osobach, które kocha - własnych rodzicach. Z biegiem czasu jednak zaczyna przejmować kontrolę nad siłą swojego umysłu, która nieustannie rośnie i rośnie...by w końcowych fragmentach książki zaprezentować nam całą gamę wybuchów , zniszczeń i płomieni wysłanych z niesamowicie niszczycielską mocą prosto z umysłu mieszczącego się w jej małej główce.
Mała Charlie robi w końcu użytek ze swoich zdolności w odwecie za śmierć rodziców, mimo wpajania jej przez ojca wyboru między mniejszym (np. kradzież pieniędzy z automatu telefonicznego w czasie ucieczki przed agentami Sklepiku) a większym złem (podpalanie wszystkich i wszystkiego w zasięgu wzroku).
W końcu w chwili śmierci ojciec nakazuje córce wybrać to większe zło ( „Zrób to, Charlie. Spal ich wszystkich.”).
Biedactwo...Typowe robienie wody z mózgu. I tu jej należy współczuć, bo mała dziewczynka musiała się zmierzyć z problemami, z którymi nawet niektórzy dorośli nie daliby sobie rady. Dylematy moralne Charlie, która zamiast bawić się w piaskownicy z innymi dziećmi ucieka z ojcem przez pół stanu, są nie lada orzechem do zgryzienia nawet dla dojrzałego czytelnika.
Czy więc rozniecanie ognia tylko za pomocą myśli to dar czy przekleństwo?
„Podpalaczka” to powieść niezwykle dynamiczna, w której akcja nie zwalnia ani przez moment. King już na samym początku wrzuca nas w wir akcji, w sam środek pościgu za Andy'm i Charlie. Niesamowity klimat pościgu, coraz to bardziej efektowne popisy pirotechniczne głównej bohaterki, mroczne rządowe tajemnice, wszędobylscy agenci- to tylko nieliczne elementy fabuły.
To wszystko sprawiło, że cztery dni wystarczyły na przeczytanie tej książki i zapomnienie o całym świecie.
Cytaty z książki:
W zasadzie King ma szczęście do filmowych adaptacji swoich książek, także i ta nie jest najgorsza.
Film dość wiernie ukazuje wszystkie wydarzenia zawarte w powieści, jednak... nie wiem...nie za bardzo mnie wciągnął.
Niby wszystko ok. ale czegoś mi w nim brakowało. Efekty specjalne dosyć dobre z wyjątkiem wyglądu samej Charlie w chwili budzącej się w niej mocy tuż przed wysłaniem siejących zniszczenie płomieni. W książce King opisał krok po kroku zmiany jakie zachodziły w jej wyglądzie i zachowaniu, więc już było wiadomo, że coś strasznego zaraz się będzie działo.
W filmie reżyser ograniczył się właściwie tylko do puszczenia jakiegoś nawiewu na jej włosy. I...to tyle.
W zasadzie sama Drew Barrymore grająca rolę Charlie była jak dla mnie trochę za mało przekonująca. Porównując jej rolę w tym filmie a np. rolę chłopca - robota jaką zagrał Haley Joel Osment w "A.I. Sztuczna Inteligencja" (zobaczcie koniecznie, emocje i rzęsisty płacz murowany!), to cóż...chłopiec - robot zdecydowanie wygrywa. Na pewno na swoim koncie jako dziecięca jeszcze aktorka ma lepsze role.
Zarówno w książce, jak i w filmie daje się zauważyć pewne podobieństwa do "Carrie" - innej powieści Kinga przeniesionej na ekran, takie jak choćby zdolność telekinezy czy spektakularny motyw zemsty za wyrządzone krzywdy na prześladujących ich ludziach, łączący zagubioną Charlie i nieszczęśliwą Carrie.
gatunek: Thriller, Sci-Fi produkcja: USA premiera: 11 maja 1984 (świat) reżyseria: Mark L.ster scenariusz: Stanley Mann |
0 komentarze: