61 NAJLEPSZYCH ADAPTACJI FILMOWYCH NA PODSTAWIE KSIĄŻEK


Dzisiaj kolejny ranking.

Tym razem jest to lista 61 najlepszych filmów nakręconych na podstawie książek wg. portalu Wirtualna Polska.
I od tej listy właściwie powinnam zacząć, bo jest na tym blogu najbardziej na miejscu, a co do trafności wybranych pozycji na owej liście, podpisuję się pod nią obiema rękami. No może z wyjątkiem 1-2 produkcji filmowych...:-)

1. WŁADCA PIERŚCIENI - film Petera Jacksona na podstawie niesamowitej trylogii J.R.R. Tolkiena.
Podróż hobbita z Shire i jego ośmiu towarzyszy, której celem jest zniszczenie potężnego pierścienia pożądanego przez Czarnego Władcę - Saurona.


2. LOT NAD KUKUŁCZYM GNIAZDEM -  film Milosa Formana na podstawie książki Kena Keseya.
Historia złodzieja, szulera i chuligana, który, by uniknąć więzienia, udaje niepoczytalność. Trafia do szpitala dla umysłowo chorych, gdzie twardą ręką rządzi siostra Ratched.

3. PLANETA MAŁP -  nowa, kinowa wersja reżyserowana przez Tima Burtona jednej z najsłynniejszych historii fantastyczno-naukowych w dziejach pisarstwa autorstwa Pierre Boulle'a.
W 2029 roku młody pilot Leo Davidson (Mark Wahlberg) wyrusza w podróż swym statkiem kosmicznym. Awaria zmusza go do zmiany kursu, więc ląduje na nieznanej planecie. Szybko jednak orientuje się, że rządzą na niej małpy, które traktują ludzi jak niewolników.


  4. PLANETA MAŁP - Pierwsza, kinowa wersja z 1968 roku.


 5. EGZORCYSTA - autorem książki i scenariusza jest William Peter Blatty - reżyserem: William Friedkin. W Waszyngtonie mieszka aktorka Chris MacNeil wraz z 12-letnią córką Regan. W ich domu dzieją się dziwne rzeczy. Wkrótce łagodna dotąd Regan zaczyna być coraz bardziej agresywna. Chris podejrzewa, że dziewczynkę opętał sam szatan.


6. PRZEMINĘŁO Z WIATREM -  romans wszechczasów na podstawie powieści Margaret Mitchell, w reżyserii George'a Cukora, Sama Wooda i Victora Fleminga.
Film opowiada o losach beztroskiej i bogatej Scarlett O'Hary i jej burzliwym związku z Rhettem Butlerem.


7. WICHROWE WZGÓRZA - pierwsza, nakręcona w 1939 roku wersja klasycznego romansu autorstwa Emily Brontë.w reżyserii Williama Wylera.
Młody Cygan Heathcliff , adoptowany przez mieszczańską rodzinę, zakochuje się w córce przybranych rodziców, Cathy. Po śmierci ojczyma udaje się do Ameryki Południowej, gdzie staje się bogaty. Gdy powraca, jego młodzieńcza miłość, jest już poślubiona innemu...


8. WICHROWE WZGÓRZA -  nowsza wersja klasycznego romansu z 1992 roku w reżyserii Petera Kosminsky'ego.


9. OLIVER TWIST -  adaptacja powieści Karola Dickensa. Reżyseruje Roman Polański.
Oliver Twist to historia chłopca, który ucieka z sierocińca. Spotkany na ulicy kieszonkowiec namawia go, aby przystał do gangu małoletnich złodziei, którzy uczą się "fachu" pod okiem swego mistrza.


10. ROZWAŻNA I ROMANTYCZNA -  to zrealizowana na podstawie powieści Jane Austen pełna wzruszeń i humoru kostiumowa opowieść o dwóch siostrach, ich uczuciach, problemach i nadziejach.
Film powstał w 1995 roku, a reżyserował go Ang Lee.


11. KOD DA VINCI -   ekranizacja bestsellerowej powieści Dana Browna. Reżyser - Ron Howard.
Tajemnicze morderstwo w Luwrze staje się kluczem do rozwiązania jednej z największych zagadek strzeżonych przez tajemnicze stowarzyszenie.


 12. GNIEW OCEANU - film na podstawie książki Sebastiana Jungera w reżyserii Wolfganga Petersena.
  Pasjonująca opowieść o załodze statku rybackiego, która zmaga się z żywiołem podejmując wyzwanie rzucone jej przez naturę.


13. OPOWIEŚCI Z NARNII: LEW, CZAROWNICA I STARA SZAFA -  ekranizacja jednej z części siedmiotomowego cyklu C.S.Lewisa. Reżyseria: Andrew Adamson.
Podczas wakacji na wsi, czwórka rodzeństwa odkrywa przejście przez szafę do magicznej krainy zwanej Narnią.


14. TOŻSAMOŚĆ BOURNE'A -  ekranizacja powieści Roberta Ludluma w reżyserii Douga Limana.
Jason Bourne w wyniku wypadku traci pamięć. Wszystko wskazuje na to, że pracował wcześniej jako płatny zabójca.


 15. MILCZENIE OWIEC - adaptacja kryminału Thomasa Harrisa. Reżyser: Jonathan Demme.
 Seryjny morderca i inteligentna agentka na tropie przestępcy odzierającego ze skóry swoje ofiary.


16. FIRMA -  kinowa wersja powieści Johna Grishama. Reżyser: Sydney Pollack.
Młody prawnik, dostaje intratną propozycję pracy w firmie prawniczej. Zwiedziony pieniędzmi i prezentami, nie jest świadomy, że prowadzi ona także nielegalne interesy...17. FOLWARK ZWIERZĘCY -  ekranizacja kultowego bestselleru Georga Orwella w reżyserii Johna Stephensona.
Opowieść o manipulacjach władzy i polityków, które mogą się zdarzyć zawsze i wszędzie. Książka "Folwark zwierzęcy" powstała jako satyra na Rosję Radziecką.


18. ZIELONA MILA -  film zrealizowany na podstawie książki Stevena Kinga pod tym samym tytułem.
Reżyser: Frank Darabont.
Emerytowany strażnik więzienny opowiada przyjaciółce o niezwykłym mężczyźnie, którego skazano na śmierć za zabójstwo dwóch 9-letnich dziewczynek.

 19. OJCIEC CHRZESTNY - mafijna trylogia wszechczasów autorstwa Mario Puzo w reżyserii Francisa Forda Coppola.
Opowieść o nowojorskiej rodzinie mafijnej. Starzejący się Don Corleone pragnie przekazać władzę swojemu synowi.


20. TROJA -  film oparty na podstawie literackiego dzieła Homera, a wyreżyserowany przez Wolfganga Petersena.
Opowiada o walce Greków pod murami Troi, aby odbić porwaną królową Sparty.


 21. RAPORT MNIEJSZOŚCI - scenariusz filmu powstał na podstawie opowiadania Philipa K. Dicka a nakręcił go Steven Spielberg.
W świecie, w którym można przewidzieć przyszłość, a winnych ukarać, zanim popełnią zbrodnię, komisarz John Anderton zostaje oskarżony o morderstwo, do którego jeszcze nie doszło. 22. STRAŻ NOCNA - film na podstawie rosyjskiego wydawniczego hitu autorstwa Sergeia Lukyanenki w reżyserii Timura Bekmambetowa.
"Straż nocna", której akcja rozgrywa się we współczesnej Moskwie, opowiada o starciu dwóch niezwykłych mocy, które narusza tysiącletni rozejm między siłami światła i ciemności.

23. STRAŻ DZIENNA -  druga część kinowej adaptacji trylogii rosyjskiego pisarza Sergeia Lukyanenki.
Anton Gorodecki , walczący w szeregach "Nocnej Straży" z siłami ciemności, wchodzi w posiadanie urządzenia, które może przywrócić życie Moskwie, zniszczonej prawie doszczętnie przez apokaliptyczne zdarzenie...


24. MISERY -  film na podstawie powieści Stephena Kinga. Reżyseria: Rob Reiner.
Autor popularnej serii książek ulega wypadkowi. Pomocy udziela mu pewna pielęgniarka, która okazuje się psychopatyczną fanką stworzonej przez niego bohaterki.


25. DOLORES  CLAIBORNE - kolejna powieść Stephena Kinga która trafiła na duży ekran w 1995 roku, wyreżyserowana przez  Taylora Hackforda.
Matka Seleny St. George - dziennikarki - zostaje oskarżona o morderstwo. Selena wyrusza samochodem do rodzinnego domu. Będzie musiała zmierzyć się z koszmarem, do którego, jak sobie obiecała, nigdy nie wróci.


26. RING- KRĄG -  pierwszy z serii horrorów nakręconych na podstawie powieści japońskiego pisarza Koji Suzuki. Reżyseria: Hideo Nakata.
Tajemnicza taśma wideo jest sprawcą śmierci każdego, kto zechce ją obejrzeć. Każdorazowo, kiedy potencjalna ofiara zaczyna ją oglądać, dzwoni telefon i głos w słuchawce informuje, że oglądającemu pozostał tylko tydzień życia...27. POLOWANIE NA CZERWONY PAŹDZIERNIK -  reżyser: John McTiernan. Na podstawie powieści Toma Clancy'ego.
Radziecki atomowy okręt podwodny wypływa w swój pierwszy rejs. Jego dowódca ogłasza, że zamierza zdezerterować, co nie podoba się władzom ZSRR, które wysyłają za nim pościg.


28. ADWOKAT DIABŁA -  adaptacja powieści Andrew Neidermana w reżyserii Taylora Hackforda.
Kevin Lomax - wybitny adwokat, skuszony intratną propozycją pracy, przeprowadza się do Nowego Jorku. Nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, kim jest jego chlebodawca.


29. OKRĘT - film został nakręcony na podstawie książki Lothara Gunthera Buchheima, przez Wolfganga Petersena.
Film pokazuje losy załogi jednego z U-Bootów, niemieckich łodzi podwodnych okresu II wojny światowej, w obliczu niebezpiecznej misji.


30. LEMONY SNICKET: SERIA NIEFORTUNNYCH ZDARZEŃ -  ekranizacja powieści autorstwa Daniela Handlera w reżyserii Brada Silberlinga.
Historia trzech osieroconych dzieci, które znajdują rodziny zastępcze. Tajemniczy hrabia Olaf chce uśmiercić dzieci, by położyć rękę na odziedziczonej przez nie fortunie.


31. SPRAWA KRAMERÓW - dramat sądowniczy na podstawie książki Avery Corman w reżyserii Roberta Bentona.
Po rozpadzie małżeństwa Joanna i Ted walczą w sądzie o prawa do opieki nad synem.


32.  HARRY POTTER - nakręcona na podstawie serii książek J.K. Rowling w reżyserii Chrisa Columbusa seria przygód o młodym czarodzieju.33. DZIEWIĄTE WROTA - ekranizacja bestsellerowej powieści Arturo Perez-Reverte pt. "Klub Dumas". Reżyseria: Roman Polański.
Nowojorski bibliofil dostaje zlecenie odnalezienia ściśle strzeżonych egzemplarzy satanicznej księgi pt. "Dziewięć wrót Królestwa Cieni".

34. RAPORT PELIKANA -  film na podstawie książki Johna Grishama w reżyserii Alana J. Pakuli.
Dwóch najważniejszych sędziów w USA zostaje zamordowanych. Młoda i inteligentna studentka prawa Darby Show ma pewne domysły na temat sprawcy mordu. Pisze raport, który nazywa "Raportem pelikana". Niestety każda osoba, która zetknie się z raportem zostaje zabita.


35. WOJNA ŚWIATÓW -  ekranizacja klasycznej powieści H.G. Wellsa w reżyserii Stevena Spielberga, została przeniesiona z końca XIX wieku, w czasy współczesne.
Ray z dwójką dzieci stara się przeżyć w czasie inwazji kosmitów na Ziemię.

36. GRINCH: ŚWIĄT NIE BĘDZIE -  autorem książki na podstawie której powstał ten filmowy hit jest Dr. Seuss, reżyserem filmu - Ron Howard.
Na górskim szczycie, w ciemnej jaskini mieszka złośliwy Grinch, który nie cierpi świąt Bożego Narodzenia. Postanawia zepsuć je mieszkańcom leżącego w pobliżu miasteczka.

37. PIĘKNY UMYSŁ -  film biograficzny na podstawie książki Sylvi Nasar w reżyserii Rona Howarda.
Biografia geniusza matematycznego Johna Nasha, który został zatrudniony w agencji wywiadu wojskowego, co wpłynęło na rozwój ciężkiej choroby psychicznej.


38. NIEMORALNA PROPOZYCJA - nakręcona na podstawie książki Jacka Engelharda, wyreżyserowana przez Adriana Lyne'a.
Ekscentryczny miliarder proponuje Davidowi milion dolarów za jedną noc z jego żoną.


39. ANGIELSKI PACJENT - książkę napisał Michael Ondaatje, film nakręcił Anthony Minghella.
Rok 1943, trwa wojna w Afryce. Nad pustynią szybuje mały samolot sportowy, zostaje zestrzelony przez Niemców. Poparzony pilot trafia do angielskiego szpitala i wspomina swe życie przed wojną, kiedy przebywał w Afryce z grupą angielskich kartografów.


40. JFK -  film powstał w oparciu o dwie książki: "Crossfire: The Plot That Killed Kennedy" Jima Marrsa i "On the Trail of the Assasins" Jima Garrisona, a wyreżyserował go Oliver Stone.
Szczegóły śledztwa Jima Garrisona, który prowadzi nieoficjalne dochodzenie w sprawie zabójstwa prezydenta Kennedy'ego w Dallas w 1963 r.


41.  FORREST GUMP - film na podstawie powieści Winstona Grooma. Reżyseria: Robert Zemeckis.
Historia życia Forresta, chłopca o niskim ilorazie inteligencji z niedowładem kończyn, który staje się miliarderem i bohaterem wojny w Wietnamie.


42. TAŃCZĄCY Z WILKAMI -  film na podstawie książki i scenariusza Michaela Blake'a w reżyserii Kevina Costnera.
Oficer armii amerykańskiej w czasach wojny secesyjnej zostaje wysłany do opuszczonej placówki i zaprzyjaźnia się z okolicznymi Indianami.

43. CHICAGO -  film na podstawie sztuki Maurine Dallas Watkins oraz książki Boba Fosse'a i Freda Ebba. Reżyseria: Rob Marshall.
Chicago, rok 1929. Roxie Hart, wodewilowa piosenkarka zamknięta za zabójstwo swojego kochanka, staje się obiektem podziwu i uwielbienia mediów.


44. SOLARIS -  adaptacja książki Stanisława Lema z 2002 roku w reżyserii Stevena Soderbergha.
Film opowiada o wpływie planety Solaris na załogę stacji kosmicznej.


45. SOLARIS -  pierwsza filmowa wersja opowiadania Stanisława Lema nakręcona w 1972 roku przez Andreia Tarkovsky'ego.

46. SIEDEM LAT W TYBECIE - film w reżyserii Jean-Jacques Annauda, na podstawie książki Heinricha Harrera.

Himalaista wyrusza na kolejną wyprawę. Niestety z powodu wybuchu wojny, nie może powrócić do domu.


47. TAKESHI'S - film w reżyserii Takeshi Kitano, na  podstawie własnej powieści.
 Beat Takeshi prowadzi intensywne, niekiedy surrealistyczne, życie gwiazdy show-biznesu. Jest już jednak znudzony pławieniem się w luksusach, nic go nie bawi, nic nie podnieca. Szuka coraz mocniejszych wrażeń, ale wciąż go one rozczarowują. Pewnego razu spotyka swojego sobowtóra...


48. TRISTAN I IZOLDA -  adaptacja kinowa jednej z najbardziej znanych historii miłosnych w dziejach literatury na podstawie legendy celtyckiej, w reżyserii Kevina Reynoldsa.
Bohaterem opowieści jest pewien rycerz, który wygrywa dla swojego króla rękę córki władcy ościennego państwa. Ten związek przypieczętować ma pokój między królestwami. Pomiędzy księżniczką (Izolda) a wojownikiem (Tristan) rodzi się miłość, a ich namiętne uczucie doprowadza do tragicznych konsekwencji.


49. KUPIEC WENECKI -  adaptacja sztuki Williama Shakespeare'a, w reżyserii Michaela Radforda.
Akcja rozgrywa się w Wenecji, gdzie pewien żyd pada ofiarą własnej chciwości, spisując rewers na funt ciała swojego dłużnika, kupca weneckiego, za co zostaje ukarany.


50.  QUO VADIS? - amerykańska ekranizacja książki Henryka Sienkiewicza wyróżniona 8 nominacjami do Oscara z 1952 roku w reżyserii  Mervyna LeRoya.
Historia rzymskiego patrycjusza - Winicjusza, który zakochuje się w pięknej niewolnicy - Ligii.


51. QUO VADIS? -  polska wersja klasycznej powieści Henryka nakręcona przez Jerzego Kawalerowicza w 2000 roku.52. LISTA SCHINDLERA -  oscarowy film Stevena Spielberga na podstawie książki Thomasa Keneally'ego.
Oparta na faktach historia przedsiębiorcy Oskara Schindlera, który w czasie drugiej wojny światowej uratował przed pobytem w obozach koncentracyjnych 1100 Żydów.


53.  PAN TADEUSZ - adaptacja epopei Adama Mickiewicza w reżyserii Andrzeja Wajdy.
18-letni Tadeusz Soplica wraca do rodzinnego majątku. Jego stryj chce go wyswatać z Zosią Horeszkówną, by pogodzić zwaśnione od wielu lat rody.54. OGNIEM I MIECZEM -  adaptacja powieści Henryka Sienkiewicza w reżyserii Jerzego Hoffmana.
XVII wiek. Na Kresach Wschodnich zbliża się wojna pomiędzy Rzeczpospolitą a Kozaczyzną.


55. POTOP -  zdecydowanie najlepsza z trzech części ekranizacji trylogii Sienkiewicza z 1974 roku, nakręcona przez Jerzego Hoffmana.
Lata 1655-1660, okres najazdu szwedzkiego na Polskę. Zaręczony z Oleńką Billewiczówną chorąży orszański Andrzej Kmicic opowiada się początkowo po stronie kolaborującego ze Szwedami potężnego rodu magnackiego Radziwiłłów. Uznany przez szlachtę i narzeczoną za zdrajcę, zaczyna poniewczasie rozumieć, że Radziwiłłom chodzi nie o dobro ojczyzny, ale o własne interesy.56. OCZY SZEROKO ZAMKNIĘTE -  film Stanleya Kubricka na podstawie książki Arthura Schnitzlera.
Lekarz William Harford  i jego żona Alice są szczęśliwym nowojorskim małżeństwem. Ich szczęście trwa jednak do momentu, kiedy Alice wyznaje pod wpływem narkotyku, że marzyła kiedyś o grze erotycznej z innym mężczyzną.


57. W IMIĘ OJCA -  film na podstawie autobiografii Gerry'ego Conlona, nakręcony przez Jima Sheridana.
Drobny złodziejaszek zostaje niesłusznie aresztowany za rzekomy udział w zamachu bombowym, po czym skazany na dożywocie. Wraz z ojcem i reprezentującą rodzinę prawniczką walczy o wolność.


58. NIEBIAŃSKA PLAŻA -  film na podstawie opowiadania Alexa Garlanda w reżyserii Danny'ego Boyle'a.
Richard, młody Amerykanin znudzony cywilizacją, zostawia wszystko za sobą i wyrusza na spotkanie prawdziwej przygody, dla której jest gotów zaryzykować nawet swe życie.


59. ABSOLWENT - film na podstawie opowiadania Charlesa Webba, wyreżyserowany przez Mike'a Nicholsa.
Absolwent college'u nawiązuje romans ze starszą sąsiadką. Wkrótce zakochuje się w jej córce.60. CZAS APOKALIPSY -  adaptacja powieści Josepha Conrada "Jądro ciemności". Reżyseria: Francis Ford Coppola.
Przeniesiona w realia wojny w Wietnamie historia kapitana Willarda, który otrzymał misję odnalezienia i zlikwidowania pułkownika Kurtza.


61. IMIĘ RÓŻY -  ekranizacja znakomitej powieści Umberto Eco, pod tym samym tytułem.
Reżyseria: Jean-Jacques Annaud.
Rok 1327, franciszkanin William z Baskerville zostaje poproszony o wyjaśnienie okoliczności śmierci jednego z zakonników w dominikańskim klasztorze. Kolejne zabójstwa wywołują panikę.
I co powiecie na to zestawienie? Mi pasuje...:-)


Zobacz także:
100 filmów, które musisz zobaczyć przed śmiercią...
100 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią...
Lista 25 najgorszych filmów dekady 

19 komentarzy:

 1. Po imionach i nazwiskach zazwyczaj nie daje się apostrofu. "Kubrick'a" => Kubricka. Można dodać jak odmiana tworzy łamaniec językowy (np Jerry -> Jerry'ego).
  http://www.jezykowedylematy.pl/2010/10/nazwiska-obce-kiedy-stawiamy-apostrof/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za tę uwagę. Co prawda na maturze z języka polskiego dostałam piątkę, ale kiedy to było....latka lecą i się zapomina;-)

   Usuń
  2. ...i obiecuję, że się poprawię:-)

   Usuń
 2. A Rok 1984 George'a Orwella??????

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż...z pewnością na tej liście brakuje jeszcze wielu pozycji, które powinny się na niej znaleźć. "Rok 1984" znajdował się w czołówce wielu list, które przeglądałam co świadczy o tym, że jak najbardziej powinien być i na tej. Niestety akurat tej książki nie przeczytałam jeszcze (morderczy brak czasu;-)), ale na pewno przeczytam w najbliższym czasie i napiszę recenzję. Ta lista, to tylko propozycje, z którymi można się zgodzić lub nie, a bardzo mnie ciekawi jakie Twoim i Waszym zdaniem pozycje powinny albo nie powinny się na niej znaleźć i dlaczego. I dlaczego akurat ''Rok 1984"?

   Usuń
 3. Pani Aniu. Mam ogromną prośbe. Czy mogłaby mi Pani podać 2 Pani zdaniem najgorsze adaptacje filmowe na podstawie książek ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, tak się składa, że większość adaptacji filmowych książek, które obejrzałam były bardzo dobre, w najgorszym razie - dobre. Jedyną złą adaptacją, którą obejrzałam było "Quo vadis" z 2000 r. chociaż znajduje się na powyższej liście. Zaznaczyłam w tym poście jednak, że 1-2 produkcji mi się nie podobają i właśnie "Quo vadis" jest jedną z nich. Do książki Sienkiewicza wracałam kilka razy i wątpię, czy kiedykolwiek mi się znudzi. Emocje i wzruszenia dosłownie ściskające za gardło gdy ją czytam są ogromne i nie słabną, mimo któregoś już tam z kolei przeczytania tej powieści od deski do deski. Rozterki moralne i wybory jakich muszą dokonywać bohaterowie książki, uczucia jakie nimi targają są niesamowicie realnie przedstawione. Oglądając film Kawalerowicza jedynym uczuciem jakie mi towarzyszyło, to...nuda. Największą wadą tego filmu jest moim zdaniem dobór głównych aktorów - mdłych i nieprzekonujących. O innych wadach tego filmu napisałam też w recenzji na blogu. Słyszałam też kilka opinii na temat "Wiedźmina" Sapkowskiego. Książki sobie nie podaruję, serial natomiast zaczęłam oglądać, ale po kilku scenach dałam spokój. Myślę, że adaptacja "Wiedźmina" pobije jednak Quo vadis i awansuje na wyższą pozycję jako ta najgorsza.
   Co adaptacji książek autorów zagranicznych najgorszego pecha ze znanych mi autorów ma chyba Dean K. Koontz, którego książki są całkiem przyzwoite i przyjemnie się je czyta, za to ich adaptacje filmowe, wszystkie które obejrzałam są beznadziejne, np. film "Opiekunowie", o którym także zamieściłam posta na tym blogu. Jeśli przyjdzie mi coś jeszcze do głowy, to sprostuję ten komentarz, niestety latka lecą i pamięć już nie ta...:-)

   Usuń
  2. Opiekunów jeszcze nie poturbowali za mocno... Przełęcz śmierci zniszczyli dopiero... Dobrze, że nikt ambitny nie próbował się dobrać do Nocnych Dreszczy

   Usuń
 4. bardzo fajny spis, ale gdzie np. Lalka, czy wiele innych POLSKICH ekranizacji

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, zgadza się, na pewno brakuje na tej liście właśnie wielu dobrych polskich ekranizacji. Jest to lista sporządzona przez czytelników Wirtualnej Polski i widocznie mają takie gusta a nie inne:-) Na szczęście pojawiły się w tym spisie tak wielkie ekranizacje jak: "Potop" czy "Pan Tadeusz", ale "Lalka" z pewnością także zasługuje na to żeby się na nim znaleźć. Niestety mam wrażenie, że na wielu top-listach królują głównie filmy i książki zagranicznych twórców, o polskich pisarzach i reżyserach jakby się zapomina. Coś mi się wydaje, że stworzę własną top listę najlepszych ekranizacji filmowych na podstawie książek. Troszkę bardziej obiektywną. Pozdrawiam:-)

   Usuń
 5. Witam,
  gwoli ścisłości - autorem "Adwokata diabła", do którego powstała adaptacja filmowa jest Andrew Neiderman :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście: w pośpiechu powieliłam błąd zamieszczony na liście Wirtualnej Polski. Nelson DeMille jest co prawda autorem książki pod tym samym tytułem, lecz jest to publikacja o zupełnie innej treści. Sorry - małe niedopatrzenie:-)

   Usuń
 6. Brakuje z pewnością Rosemary's Baby czy Fight club i zupełnie nie rozumiem dlaczego jest tu Kod Da Vinci?

  OdpowiedzUsuń
 7. Proponuję film Droga na podstawie powieści Hillcoata - mocny, nie można się oderwać

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak zobaczyłam, że ta lista zaczyna się od Władcy to miałam ochotę przewinąć. Filmy same w sobie dobre, ale szczerze mówiąc jako ekranizacje są bardzo słabe.

  OdpowiedzUsuń
 9. Brakuje na pewno ''Kolekcjoner kości''.

  OdpowiedzUsuń
 10. Mnie najbardziej (jako gdzieś 10-12-latkę, bijącą rekordy czytelnictwa w szkolnej bibliotece) rozczarowała i zraziła na długo ekranizacja " Ani z Zielonego Wzgórza". No ale potem "Forrest Gump", "Zielona Mila" i "Adwokat diabła" przekonały mnie, że mogą być też fantastyczne filmy na podstawie książek. Niestety nie wszyscy autorzy mają takie szczęście. Marzy mi się dobra ekranizacja prozy Sapkowskiego. No i ciekawa jestem czy filmy na podstawie prozy Terry'ego Pratchetta oddają do końca wszystkie niuanse jego fantastycznej prozy, bo szczerze mówiąc jakoś niespecjalnie mi się pali do ich obejrzenia. Zawsze długo zwlekam z obejrzeniem filmu, bo boję się takiej sytuacji jak ta z "Anią..." ;-)

  OdpowiedzUsuń
 11. polecałbym film i książkę "Dzika droga" historia o kobiecie, która wyrusza w podróż szlakiem ptc w stanach na drodze uporządkowując sobie życie po śmierci matki i rozwodzie z mężem

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawe zestawienie :) bardzo pomocne :) dziękuję :*
  Pozdrawiam RydaCzyta
  Prawieblogoksiazkach.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń