E-KSIĄŻKI - DLA KOGO?


Zastanawiałam się nad tym, kto z Was sięga po książki wydawane w formie elektronicznej.

Czy rzeczywiście książki drukowane odchodzą powoli w zapomnienie?
Do tego chyba jednak daleka droga... Wielu ludzi (także ja) nie zdaje jednak sobie sprawy, a może nie zdawało do niedawna, jak bardzo postęp technologiczny prze do przodu, w jakim tempie... Co raz to nowsze komputery, systemy operacyjne, telefony, a właściwie już smartfony, tablety, czytniki książek, nowe programy, nowe rozwiązania... Powoli przestajemy już za tym wszystkim nadążać. Postęp w tym kierunku dokonał się także na rynku książek.
Wydawnictwa i księgarnie robią wszystko, aby dostosować się do potrzeb klientów i i  trybu życia, które prowadzimy.
A  więc dla kogo są właściwie przeznaczone e-booki? Dla kogo są najbardziej przydatne? Dla kogo ta forma czytania publikacji jest najwygodniejsza?Dla osób, zainteresowanych rozwojem zawodowym i osobistym.

Takie osoby czytają książki, aby czegoś się nauczyć, dowiedzieć nowych rzeczy i nabyć nowe, przydatne umiejętności. E-booki są dla takich osób idealnym rozwiązaniem ze względu na swoja cenę.

Dla osób o podejściu ekologicznym.

Dla takich osób głównym atutem e-książek jest brak zużycia papieru, a co za tym idzie ochrona drzew i lasów. Dzięki książkom w wersji cyfrowej, mogą posiadać swoje ulubione i najpotrzebniejsze pozycje książkowe, w czysto ekologicznej formie.

Dla osób korzystających z publikacji książkowych, ze względu na codzienne obowiązki.

W takich zawodach, jak prawnik, czy księgowy, konieczne jest „być na bieżąco” z aktualnymi przepisami. Osoby pracujące, bądź kształcące się w tego typu zawodach, na pewno docenią elektroniczne wersje znowelizowanych kodeksów i innych aktów prawnych, bowiem są one znacznie tańsze od papierowych odpowiedników, które w dodatku dość szybko tracą na aktualności.

Dla osób często podróżujących.

Ludzie, którzy często przemieszczają się po świecie, czy to ze względów zawodowych, czy prywatnych, na pewno docenią cyfrowy format książki i wygodę z nim związaną. Żeby mieć przy sobie swoją własną „biblioteczkę, nie trzeba przewozić setek kilogramów w kartonowych pudłach. Wystarczy laptop lub pendrive.

Dla uczniów oraz ich rodziców.

Młodzi ludzie w szkole mają bardzo szeroki wachlarz lektur do przeczytania, o podręcznikach nie wspominając. Skompletowanie pełnego kanonu lektur dla jednego ucznia może być nie lada wydatkiem. W wersji cyfrowej można zminimalizować taki wydatek o kilkadziesiąt procent! Dodatkowo młodzież, na ogół niechętnie zaglądająca do książek, może być bardziej przychylna nowoczesnej cyfrowej wersji z dokładnie tą sama treścią, co na papierze.

Nie wiem, czy się ze mną zgadacie, czy dodalibyście jeszcze coś od siebie, ale w związku z tym postem zamieściłam na pasku bocznym bloga ankietę dotyczącą rożnych wersji książek czytanych przez Was.
Byłabym wdzięczna, jeśli ktoś z Was kliknie i wybierze wersję książek, które najbardziej mu odpowiadają (drukowana, e-book, audiobook). Która z tych wersji wygra? W jakiej formie czytacie książki najchętniej?
Zapraszam do mojej ankiety :-)


0 komentarze: